Náčelníci kmene

Ivanka

NÁČELNICE KMENE

Mgr. Ivana Šircová, Ph.D. Vystudovala obor historie na Filozofické fakultě UK v Praze a absolvovala doktorské studium oboru pedagogika na Pedagogické fakultě UK v Praze. Disertační práce zněla na téma Spontánní aktivity dětí v přírodě a předškolní výchova. Od roku 2006 vyučuje na VŠTVS Palestra a je také lektorkou občanského sdružení Projekt Odyssea. Od roku 2009 je náčelnicí oddílu.

Do indiánského kmene Changleska Thozi jsem nakoukla poprvé v roce 2006, kdy jsem byla přizvaná na oddílové výpravy spolu se svým synkem Jankem, kterému bylo tehdy 5 let. Kouzelná byla první vánoční výprava do Žihle. A první tábor v roce 2007 mě úplně dostal. Venku jsem se pohybovala odjakživa – být v přírodě je pro mě životní potřeba. Zjistila jsem, že mezi spaním ve stanu a tábořením v týpí je rozdíl. Týpí je domov. Od té doby je to v létě vždycky jasné – kus prázdnin trávíme v týpí. Druhá věc, která mě získala, bylo poznání, že lidi ve kmeni si přirozeně pomáhají a nebojují mezi sebou. Společné věci se dělají společně s absolutní samozřejmostí a ty osobní se rozhodují svobodně. Za to si vážím Indiho, který v tomto duchu náš kmen založil, vedl a vede.

Mým velkým zážitkem, pokaždé novým, je toulat se kdekoli venku v jakémkoli počasí. Nejsilnější životní zážitky byly dva – když se mi narodily moje děti. Kromě toulání a táboření ráda lyžuji, čtu knížky a vařím. Když už jsme u vaření – chutnají mi snad všechna jídla z brambor a ovoce, které si můžu utrhnout přímo ze stromu.

777 084 246
info@changleska-thozi.cz

Indi

SAGAMOR, OHNIVEC

Bc. Martin Čapek vystudoval obor sportovní a volnočasový pedagog na VŠTVS Palestra v Praze. Je školitelem první pomoci a lektorem občanského sdružení Projekt Odyssea.

V roce 1981, když mi bylo devět let jsem začal chodit do dětského turistického oddílu. V roce 1985 jsem na táboře poprvé v životě uviděl týpí a z něho vyšel můj budoucí oddílový vedoucí Willy. Od té doby se zaměření našeho oddílu změnilo a postupně jsme se stali indiánským kmenem. Bavilo mě a stále baví hraní lakrosu, táboření v týpí, střelba z luku a hlavně vyrábění indiánských výrobků. Mojí oblíbenou libůstkou je zimní stylové táboření a výpravy na sněžnicích.

Od roku 1990 jsem členem náčelnictva našeho kmene. Vedu obřady v potní chýši a jsem ohnivec. V našem kmeni plníme činy podle Svitku březové kůry - Knihy Orlích per. Na šerpě mám 74 činů a byl mi udělen titul Sagamor.

Rád si hraju se svými dvěma dětmi. Baví mě taky moje práce - kurzy pro žáky. Jsem vodní znamení a mým živlem je voda. Když vařím, tak pálivě. Moje nejoblíbenější jídlo je svíčková, kterou neumím uvařit.

775 775 376
info@changleska-thozi.cz

Omeletka

STRÁŽCE WAMPUMU

Bc. Věra Korousová, vystudovala: Učitelství pro mateřské školy na pedagogické fakultě ZČU v Plzni. Pracuje jako lektorka pro Projekt Odyssea a jako chůva. V oddíle od roku 1999.

Moje cesta do oddílu byla vlastně náhoda. Začala v červenci roku 1999. Asi 14 dní před táborem jsem se skoro se všemi vedoucími potkala u mého bratrance na chalupě. Tam jsme se dostali k tomu, že je mi líto, že letos nejedu na tábor, protože jsem skončila se zpěvem a tehdy přišla ta zásadní nabídka, abych jela s nimi. Můj první tábor byl v Čimelicích, byl to první tábor novodobé historie oddílu. Byl to totiž první tábor, kdy jeli spolu T. K. Zelený kruh Praha a písecký oddíl Tamttó. Za několik let, po složení vedoucovských zkoušek jsem se stala vedoucí.

Z počátku mě moc indiánská kultura jako taková nezaujala, přeci jen mi bylo 12 let. Byla jsem ráda, že můžu být s kamarády. Líbilo se mi táboření v tee-pee a nošení šatů. Až déle mě „dostalo“ kouzlo rituálů. Celá ta atmosféra, jejich tajemnost.

Kromě oddílu mám i další koníčky a to především sport (kolo, brusle, lyže, lezení,…) prostě pobyt venku, ale mám ráda i ruční práce jako je šití či pletení a velmi dobře se odreaguji i při pečení.

606 485 278
info@changleska-thozi.cz

Kuba

Jakub Moravec, student 1. lékařské fakulty Karlovy Univerzity v Praze. Narozen v Praze roku 1997. V oddíle od roku 2008.

Již od mého dětství jsem chodil do indiánského kmene, s kterým jsem jezdil na tábory, dále jsme s rodiči vždy hodně cestovali. Ale roku 2008 se kmen rozpadl, a tak jsem nemohl jet o prázdninách na tábor. Ale pak jsme si doma vzpomněli, že syn jedné z máminých kamarádek chodí také do indiánského kmene, a tak to začalo.V posledních letech mne velice indiánská kultura nadchla, jelikož stále prahnu po nových informacích, ale hlavně z důvodu, že je to pro mě únik ze všedního světa, kde mě snad nejvíce baví vyrábět.

V minulém roce jsem složil náčelnické zkoušky v LLM, takže je ze mne právoplatný owachira. Mezi mé záliby, kromě kmene, patří zejména hra na klavír, sólový zpěv a běh. Samozřejmě na gymnáziu se cítím jako ryba ve vodě, takže i to bych přidal do svých zálib.

Mým dosavadním největším zážitkem bylo to, že jsem s otcem obeplul Liparské ostrovy a Sicílii na plachetnici. Mé nejoblíbenější místo na světě je naše stará chalupa v úbočí jednoho údolí na hranici mezi Krkonošemi a Jizerkami. Chutná mi snad vše kromě hub a kupovaného kečupu.

Životní motto: Přes překážky ke hvězdám. (Per Aspera ad Astra)

info@changleska-thozi.cz